Česká města zamořují štěnice, šíří se i v domech bohatších čtvrtí

Zdroj: Idnes

Část českých měst zažívá invazi štěnic. Parazitický hmyz se už vyskytuje nejen v pochybných ubytovnách, ale šíří se i do „lepších“ čtvrtí. Nejhorší stav je patrně v Mostě, kde štěnice zamořily téměř dvě třetiny všech domů. Množí se však i v Libereckém kraji, na Plzeňsku nebo v Brně, zjistila MF DNES.
Přípravkem proti štěnicím vždy deratizéři nejpečlivěji ošetřují postel, v níž a…

 

Přípravkem proti štěnicím vždy deratizéři nejpečlivěji ošetřují postel, v níž a okolo níž se drží. Ukrývají se ale například i za obrazy a garnýžemi.

„Odhadujeme, že zamořeno by mohlo být až šedesát procent domů z celého města,“ uvedl pro MF DNES Petr Prokeš, mluvčí Stavebního bytového družstva Krušnohor, které v Mostě spravuje tisíce bytů.

Další vlastníci bytů jeho odhady potvrzují. „Máme několik malometrážních bytů v centru, které slouží třeba pro krátkodobé ubytování herců a režisérů. Někoho tam ubytujeme, a on mi pak volá, že ho pokousaly štěnice. Je to čím dál horší,“ líčí jednatel mosteckého divadla Václav Hofmann.
Teror malé nestvůry

 

Jak se město potýká s parazity čtěte ve středeční MF DNES

 

Paraziti, kteří ve tmě sají krev, se ukrývají především na dřevěných roštech postelí, v sedacích soupravách či štěrbinách zdí.

Do domu si je lidé přinesou obvykle v zavazadlech, oblečení nebo v nábytku, pořízeném nejen z bazaru.

Již dříve hlásili problémy se štěnicemi například obyvatelé domu s pečovatelskou službou v Kolovči na Domažlicku. V sociálně vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu museli kvůli hmyzu vystěhovat šest set lidí ze tří paneláků.

 

Varnsdorf se rozhodl řešit situaci v ghettu. Začal hubením štěnic.

Útoky štěnic nyní straší i další oblasti. Rostoucího počtu si všímají v Libereckém kraji, na Plzeňsku nebo v Brně. Problémy však hlásí i jiné evropské státy.
Štěnice domácí
Štenice domácí na Harvardově univerzitě tráví krev z dobrovolného hostitele. Štenice jsou sice obtížné, ale není prokázáno, že by přenášely nějakou člověku nebezpečnou nemoc.

 

Je noční hmyz parazitující na lidech. Živí se výhradně lidskou krví. Délka života dospělé štěnice je zhruba rok, vydrží také mnoho měsíců bez potravy. Dosud nebyl evidován případ, kdy by štěnice parazitováním na člověka přenesla nějakou nemoc.

Štípance se zpravidla vyskytují v řadách po dvou a více štípnutích. To je způsobeno přesunem parazita o kousek dál v případě, že byla štěnice vyrušena během sání.

Reakce kůže napadených lidí se liší – od zarudlých otoků až po malé štípance podobné těm od komárů.

Vzhledem k tomu, že pracovníci krajských hygienických stanic nemají přístup do soukromých domů, nedokáží zaznamenat údaje o výskytu štěnic, jako je tomu například u klíšťat.
Svépomocí se štěnic nezbavíte, varují odborníci

Zhoršení problémů s parazity přisuzuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a deratizaci František Rettich také přísné evropské regulaci.

„Ještě před pár lety byly na trhu účinné prostředky na hubení štěnic, jejich použití ale Brusel zakázal s ohledem na jejich toxicitu a kvůli ochraně životního prostředí,“ říká Rettich. Je přesvědčen, že v rukou odborníka by bylo použití zakázaných prostředků bezpečné a účinné.

 

Dalším problémem je také to, že se štěnice staly výrazně odolnějšími a majitelé ubytoven jsou méně zodpovědí. „Často také zjišťujeme, že se lidé snaží zbavit těchto nezdolných živočichů svépomocí, pomocí prostředků z drogerie či dokonce dýmovnicemi. Jakýkoliv jiný než profesionální zásah je ale k ničemu,“ upozorňuje Zdeňka Galková ze Státního zdravotního ústavu.
Autoři: kar, gor, iDNES.cz

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/stenice-cesko-most-0nw-/domaci.aspx?c=A170425_202147_domaci_ale