Dezinfekce užitné vody ve studni

Zdroj: Český rozhlas Vlasta Valentová

Dalo se celkem čekat, že s příchodem tepla a jarního deště letošní mimořádná nadílka sněhu způsobí záplavy. Podle posledních zpráv už se na mnoha místech dostala voda do domů, zejména sklepů a přízemních částí. A tak se v dnešním tématu dne zabýváme tím, co v takových případech, kdy nám voda zasáhla studny nebo zařízení domácnosti, nejlépe dělat. První, o co bychom se měli zajímat, je voda. Samozřejmě nezávadná voda.

Pokud máte u vás veřejný vodovod, je to snadné. O kvalitu vody se stará jeho provozovatel. V případě vlastní studny, už může být situace horší. Přestože máte její nadzemní část před deštěm a nečistotami dobře izolovanou, znečištěná voda si může najít jinou cestu. Mnoho studní u nás sbírá mělkou podpovrchovou vodu a může se tedy při záplavách zvýšit o takovou, která velkým zemním filtrem neprošla. Co tedy dělat. Jakmile záplavová voda opadne, prvním krokem by mělo být odčerpání veškeré vody ze studny. Radí František Kožíšek z pražského Státního zdravotního ústavu.

Kožíšek: Po nějaké době, až nateče voda nová, tak je určitě nutné ji vydezinfikovat. Pokud i pak je nějakým způsobem závadná, je potřeba čištění opakovat.

Doktor Kožíšek ale radí, hlavně nespěchat. Zejména nespěchat s rozborem vody.

Kožíšek: Je to předčasné a díky vyšší hladině spodní vody, tak by byly zkreslené výsledky. Vhodné je počkat několik týdnů.

Každý z nás určitě někdy zažil, jak je těžké obejít se v domácnosti nějaký čas bez vody. Dá se tedy v době, kdy čekáme na výsledky hygienického rozboru spolehnout na to, že po odčerpání a dezinfekci už můžeme vodu z takové studny bez obav používat?

Kožíšek: Pokud nevykazuje voda nějaké změny a studna byla dezinfikována, použil bych jí bez obav. Jestliže dezinfekce nelze provést doporučuji vodu převařit, protože pak už by nemělo žádné riziko hrozit. Jaká desinfekce je na znečištěnou vodu ve studni vhodná?

Kožíšek: Ve většině případů lze použít chlornan sodný, podle návodu se dávkuje příslušné množství, nechá nějakou dobu působit. Pak se ještě část vody odčerpá a mělo by to stačit. Objem vody ve studni se spočítá pomocí hloubky vodního sloupce násobeného šířkou studny.

Pokud ale máte v rodině děti, zejména v kojeneckém věku, je samozřejmě lepší po určité přechodné období používat raději vodu balenou.

http://www.rozhlas.cz/izurnal/poradrada/_zprava/235071