Kuna

V ČR se nachází nejčastěji kuna lesní (Martes martes) a kuna skalní (Martes foina) – zvaná též kuna domácí.

Nejdřívě několik základních údajů, jak nám je uvádí např. Wikipedie:

Kuna je šelma, které loví m.j. malá zvířata, většinou hlodavce. Loví však i ptáky a živí se i jejich vejci.

Kuna skalní má dlouhé štíhlé tělo s hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Dorůstá délky 30-50 cm, z toho ocas dosahuje délky až 20 cm a váhy až 2,3 kg. Dožívá se až 18 let. Polštářky na tlapkách má pokryté srstí.

Areál rozšíření: Kuna skalní se vyskytuje v Evropě, severní Asii mimo Čínu a v jižní Asii.

Stanoviště: Oblíbenými stanovišti jsou zarostlá skalnatá prostranství, ruiny či lidmi řídce naštěvované stavby (půdy či stavby v okolí chat). V Evropě žije obvykle v blízkosti lidských staveb. Občas se vyskytuje i v lese a šplhá po stromech, nicméně jde o vzácné případy, neboť zde se daří její příbuzné kuně lesní.

Potrava: Živí se především hlodavci a dalšími drobnými savci, drůbeží a vajíčky. Na podzim tvoří většinu jídelníčku ovoce.

Život: Je to tvor aktivní v noci. Spíše samotářský. Kuna je březí asi devět měsíců, což je způsobeno pozastavením vývoje zárodku v určíté fázi, počemž se zárodek opět normálvě vyvíjí (letantní březost). Poté vrhne dvě až pět slepých mláďat. ta prohlédnou asi kolem pátého týdne věku. Po třech měsících se osamostatňují, až do podzimu však zůstávají s matkou. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

Ochrana: Kuna skalní smí být lovena od 1. listopadu do posledního února, po zbytek roku je hájená:

Kuna lesní a kuna skalní je zvěří ve smyslu zákona o myslivosti (č. 449/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů) a lze ji lovit od 1.11. do konce února (vyhláška č. 245/2002 Sb., ve znění vyhlášky 480/2002 Sb.) Škody způsobené zvěří hradí uživatel honitby – to upravuje část šestá (§ 52 – 55) zákona o myslivosti. Na nehonebních pozemcích (např. oplocené zahrady, budovy apod.) náhradu za škody způsobené zvěří nelze uplatnit. Státní správa může na požádání uživatele honitby vydat rozhodnutí o lovu na nehonebních pozemcích. Doporučený postup: 1. zajít za uživatelem honitby a vysvětlit mu situaci, 2. uživatel honitby požádá státní správu myslivosti o vydání rozhodnutí o lovu na nehonebních pozemcích společným podáním poškozených a uživatelů. Poškozený se může rovněž přímo obrátit na orgán státní správy myslivosti MěÚ.

Kuna je velmi plaché a současně chytré zvířátko. Její odchyt např do živolovných pastí není jednoduchý a příprava a vnadění trvá dlouho, někdy i měsíce bez zaručeného výsledku.

Škody, které kuna způsobuje, bývají obrovské. Nejčastěji jsou škody způsobeny v obytných domech a na vozidlech. V obytných domech kuna najde i malou škvíru, kterou je schopna se protáhnout a usídlit se v domě. Nevadí jí ani skelná vata, či jiné obdobné stavební prvky. Menší škvíru mezi prkny si zvětší – prostě jí prokouše. Když se v objektu zabydlí, natahá do různých stropních meziprostorů apod. zbytky ulovených malých zvířat. Výkaly, které nechává opravdu všude, znehodnotí často obytnou část domu, která si následně vynutí rekonstrukci.

U vozidel se nejčastěji zabydlí v motorovém prostoru, kde rozkouše elektrinstalaci a vozidlo se stane tak nepojízdné.

Vzhledem k tomu, že je často její hubení nemožné, bývá opravdu jedinou obranou dokonalé zatěsnění objektu. Připravili jsme pro Vás výběr otázek a odpovědí našich zákazníků:

Nejčastější otázky a odpovědi:

Otázka:
dobrý den, máme barák a něco nám haraší na půdě,hlavně v noci, je možnost se tam dostat přes stodolu nebo nezasklenými okny na zadní straně baráku, něco tam porád hrabe a nosí asi dřeva,co to může být,bojíme se aby se to neprohrabalo přes strop…prosím poradte jestli jsou tyto hlodavci na půdách nějak nebezpečný, děkuju

Odpověď:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz, ke kterému sdělujeme: dle Vašeho popisu se jedná o kunu. Popisujete znaky, které jsou pro výskyt charakteristické. Bohužel na vyhnání kuny z objektu existuje několik způsobů, z nichž účinný je dle našich zkušeností pouze jeden: zatěsnění. Mnohdy je zatěsnění velmi problematické a nákladné, avšak vždy je lepší provést zatěsnění, než později
vybourávat podkroví. Většinou zatěsnění PU pěnou nestačí, protože kuna je schopna tuto pěnu bez problémů prokousat. Zároveň se protáhne i velmi malými škvírami….
Doporučujeme nainstalovat velmi husté pletivo, či z pletiva vyrobit jakési „koule“ do migračních otvorů a následně PU pěnou pouze zafixovat, aby nevypadlo.
Rozhodně doporučujeme nepodceňovat situaci, provést zatěsnění migračních průstupů. Zároveň je třeba provést likvidaci exktementů z meziprostorů spojenou s dezinfekcí a dezinsekcí.
Je nám líto, že Vám nemůžeme poradit sdělit jednodušší řešení. Můžeme Vám některé práce i provést. Většinou ale se jedná v těchto případech o finančně náročnější práce. Děkujeme a přejeme pěkný den.

Otázka:
Dobrý den,
Protože se v poslední době potýkáme s problémy, které patrně dokážete vyřešit, rozhodl jsem se na Vás obrátit.

Před cca měsícem jsme se nastěhovali do novostavby rodinného domu, kde ještě není dokončena fasáda a prkenné podbití. Po několika nocích klidného spaní jsme ovšem zažili něco, co jsme nedokázali pochopit. V noci v prostoru podhledu (patro) ze sádrokartonu to vyluzovalo zvuky hodné dospělého chlapa, který minimálně dupe kdesi v prostoru, který fakticky poskytuje prostor cca 30mm (mezi sádrokartonem a izolační fólií, za níž je 30cm izolace z minerální vaty). Bušení ani jiný hluk tomu nevadil, chroupalo to, dupalo to, no prostě strašný randál, kdy se fakt nedalo spát. Po pátrání jsme zjistili, že jde patrně o myši (bydlíme ihned u pole), které bez problémů lezou po stěnách domu jako by nic.

Na doporučení známého jsme nainstalovali elektronické rušičky, které po cca 2 týdnech zabrali, ne ovšem 100%. Občas se objevuje stejný zvuk, i když ne tak intenzivní. Celou pozednici jsem navíc opěnil PU pěnou, ale myši si prokousali díru přímo do difuzní fólie a jede to dál! Korunu tomu nasadilo to, když v ložnici začalo něco ukrutně páchnout a navíc se začlo cosi prosakovat přes sádrokarton do místnosti. Hnědý flek, smrad k nevydržení!

Prosím, můžete nám jakkoli pomoci se toho svinstva zbavit????? Nevím si s tím rady, ty potvory prokoušou snad všechno!

Odpověď:
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz, ke kterému sdělujeme: dle Vašeho popisu se jedná o kunu. Popisujete znaky, které jsou pro výskyt charakteristické. Bohužel na vyhnání kuny z objektu existuje několik způsobů, z nichž účinný je dle našich zkušeností pouze jeden: zatěsnění. Mnohdy je zatěsnění velmi problematické a nákladné, avšak vždy je lepší provést zatěsnění, než později vybourávat podkroví. Většinou zatěsnění PU pěnou nestačí, protože kuna je schopna tuto pěnu bez problémů prokousat. Zároveň se protáhne i velmi malými škvírami…. Doporučujeme nainstalovat velmi husté pletivo, či z pletiva vyrobit jakési „koule“ do migračních otvorů a následně PU pěnou pouze zafixovat, aby nevypadlo. Rozhodně doporučujeme nepodceňovat situaci, provést zatěsnění migračních průstupů. Zároveň je třeba provést likvidaci exktementů z meziprostorů spojenou s dezinfekcí a dezinsekcí. Je nám líto, že Vám nemůžeme poradit sdělit jednodušší řešení.
Můžeme Vám některé práce i provést. Většinou ale se jedná v těchto případech o finančně náročnější práce. Děkujeme a přejeme pěkný den.

Otázka:
Dobrý den, rád bych se zeptal na následující problém: V našem podkrovním pokoji se nepravidelně objevuje zápach, snad přirovnatelný k pižmu či moči. Ve vedlejší místnosti pach cítit není. Liší
se strop – v dotyčné místnosti jsou ve stropě škvíry, jimiž by pach mohl pronikat z mezery vyplněné skelnou vatou. Pach se také objevuje pouze někdy – zdá se, že v souvislosti s aktivitou lidí v místnosti. Pokud se tam někdo pohybuje nebo mluví, okamžitě se objeví silný zápach. Je možné, že to působí například tchoři? Žádné např. dupání jsme ale nezaznamenali. V půdě nad místností jsme umístili plašič, ale problémy s pachem přetrvávají.. Děkuji za odpověď, s pozdravem

Odpověď:
Dobrý den, děkujeme Vám za Váš e-mail. Bohužel máme k určení příčiny jen velmi málo informací. Nejpravděpodobnější příčinou je (ale nemusí to tak být), že se Vám v prostoru ve skelné vatě
usídlila kuna. Identifikovat můžeme kunu např. podle tvaru trusu aj. Základní informace týkající se kuny jsou uvedeny na našich internetových stránkách http://www.deratizace.com/poradna/ , z nichž vyjímáme:

kuna je bohužel velice inteligentní a pokud si nějaký úkryt vyhlídne jako své útočiště, jen tak se ho nevzdá. Proleze i těmi nejmenšími skulinami, kde bychom to jen stěží předpokládali. Často není ani možno jednoduše všechny přístupové cesty na poprvé odhalit. Jeden z našich zákazníků zjistil skutečný přístup až v zimě, kdy napadl sníh a viděl, kam vedou stopy. Škvíra byla mezi hřebenáči jen několik málo centimetrů. I to kuně stačilo k vniknutí do objektu. Pokud se kuna uhnízdí, často způsobí velké škody svými exkrementy a tím, že samozřejmě vše rozkouše. Je třeba perfektně utěsnit veškeré potenciální průniky a to materiálem, který nelze jednoduše prokousat (beton, pevné tmely kombinované s pletivem, plechem ap.). Utěsnění je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat. Po čase si kuna odvykne a přestane se o proniknutí do objektu pokoušet. Není vyjímkou případ, kdy bylo nutno vybourat celé podkroví, vše dezinfikovat, vyklidit, utěsnit a provést v podstatě půdní vestavbu znovu. Veškeré izolace byly kontaminovány exkrementy, zápach neuvěřitelný a vše tím bylo zdravotně závadné. Kuna si totiž ustele i ve skelné vatě ! V každém případě podezření z přítomnosti kuny nepodceňujte………….

Dle našich zkušeností je dlouhodobě účinné výhradně dobré zatěsnění, které může být však i dosti nákladné. Jiná řešení jsou většinou jen dočasná a málo účinná (pokud jsou vůbec účinná).
Je vhodné provést dezinfekci (přpípadně dezinsekci) prostor, kde se kuna vyskytovala a v okolí. nejvhodnější by bylo provést dezinfekční postřik. Bohužel většinou není možno aplikovat dezinfekci z důvodu nepřístupnosti kontaminovaných míst. Dezinfekční dýmovnice jsou pro tento případ nepoužitelné. Proto pravděpodobně pro Vás bude použitelný pouze postřik na vybraných místech, která budete moci zpřístupnit. Nepodceňujte také provedení dezinsekce. Ve zbytcích potravy a dalších „známkách“ přítomnosti kuny se nachází velké množství parazitů, které je třeba vyhubit nebo alespoň ošetřit prostory proti jejich migraci do obytných částí budovy.

Jak bylo uvedeno, neexistuje spolehlivý způsob „vyhnání“ kuny. Proto můžeme nabídnout pouze spolupráci na vytěsnění případných migračních průstupů pro kunu a pomoci s odstraněním následků jejího pobytu u Vás. (dezinfekce, dezinsekce + některé rekonstrukční práce dle dohody). Pokud budete mít zájem, můžete nás kontaktovat k další konzultaci na našich tel. číslech.

Otázka:
Vážení přátelé, mezi izolaci a tašky se dostala kuna. Část izolace jsem již zlikvidoval, našel prokousaný otvor do střešní fólie pod tašky. Prosím o informaci, jak mám dál postupovat, ev. co za jakou cenu nabízíte. Děkuji, Petr Holický

Odpověď:
Dobrý den, děkujeme Vám za Váš e-mail. Základní informace týkající se kuny jsou uvedeny na našich internetových stránkách http://www.deratizace.com/poradna/ , z nichž vyjímáme: kuna je bohužel velice inteligentní a pokud si nějaký úkryt vyhlídne jako své útočiště, jen tak se ho nevzdá. Proleze i těmi nejmenšími skulinami, kde bychom to jen stěží předpokládali. Často není ani možno jednoduše všechny přístupové cesty na poprvé odhalit. Jeden z našich zákazníků zjistil skutečný přístup až v zimě, kdy napadl sníh a viděl, kam vedou stopy. Škvíra byla mezi hřebenáči jen
několik málo centimetrů. I to kuně stačilo k vniknutí do objektu. Pokud se kuna uhnízdí, často způsobí velké škody svými exkrementy a tím, že samozřejmě vše rozkouše. Je třeba perfektně utěsnit veškeré potenciální průniky a to materiálem, který nelze jednoduše prokousat (beton, pevné tmely kombinované s pletivem, plechem ap.). Utěsnění je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat. Po čase si kuna odvykne a přestane se o proniknutí do objektu pokoušet. Není vyjímkou případ, kdy bylo nutno vybourat celé podkroví, vše dezinfikovat, vyklidit, utěsnit a provést v podstatě půdní
vestavbu znovu. Veškeré izolace byly kontaminovány exkrementy, zápach neuvěřitelný a vše tím bylo zdravotně závadné. Kuna si totiž ustele i ve skelné vatě ! V každém případě podezření z přítomnosti kuny nepodceňujte………….

Dle našich zkušeností je dlouhodobě účinné výhradně dobré zatěsnění, které může být však i dosti nákladné. Jiná řešení jsou většinou jen dočasná a málo účinná (pokud jsou vůbec účinná).
Je vhodné provést dezinfekci (přpípadně dezinsekci) prostor, kde se kuna vyskytovala a v okolí. nejvhodnější by bylo provést dezinfekční postřik. Bohužel většinou není možno aplikovat dezinfekci z důvodu nepřístupnosti kontaminovaných míst. Dezinfekční dýmovnice jsou pro tento případ nepoužitelné. Proto pravděpodobně pro Vás bude použitelný pouze postřik na vybraných místech, která budete moci zpřístupnit. Nepodceňujte také provedení dezinsekce. Ve zbytcích potravy a dalších „známkách“ přítomnosti kuny se nachází velké množství parazitů, které je třeba vyhubit nebo alespoň ošetřit prostory proti jejich migraci do obytných částí budovy.

Ještě k poznámce „prokousaný otvor do střešní folie…“: střešní folie nezabrání přístupu kuny. Je třeba instalovat větrací pásy (ať profesionální k tomu určené nebo někdy lze použít pletivo s malým otvorem) a utěsnit veškeré škvíry, které jsou mezi střešní krytinou a např. podbitím po celém obvodu střechy (i jinde – dle typu střechy). Bez toho se bude jednat o marný boj.

Jak bylo uvedeno, neexistuje spolehlivý způsob „vyhnání“ kuny. Proto můžeme nabídnout pouze spolupráci na vytěsnění případných migračních průstupů pro kunu a pomoci s odstraněním následků jejího pobytu u Vás. (dezinfekce, dezinsekce + některé rekonstrukční práce dle dohody. Pokud budete mít zájem, můžete nás kontaktovat k další konzultaci na našich tel. číslech.

Otázka:
Chtěla bych vás poprosit,jestli nevíte co by pomohlo proti kunám.Lezou nám do auta pod kapotu a koušou polstrování.Děkuji vám za odpověď.Juračková

Odpověď:
Dobrý den, děkujeme Vám za Váš dotaz,ke kterému sděluejeme: s kunou je obecně problém. V automobilech nejvíce: nelze provést deratizaci a technicky není možné provést odchyt např. sklopcem. Dle zkušeností našich klientů může občas pomoci některý dezinfekční přípravek, který jí „nevoní“. Dle našich zkušeností však je kuna schopna žít i v různě kontaminovaných prostorech a „jen tak nějaký zápach“ jí nevadí… Pokud budete zkoušet tuto variantu, je třeba dát pozor na to, že jsou některé přípravky agresivní vůči laku a jiným materiálům v autě. Někdy je vhodné pouze do motorového prostoru umístit napuštěný hadr. Občas lidé zkoušejí některé „plašiče“. Prodávají se v zahradnických centrech nebo v klasických drogeriích ultrazvukové plašiče s nepravidelným
signálem. Prý občas i zafungují proti kuně. Je však nutno vždy před nastartováním auta tento vyjmout a vypnout. Ppřípadně zajistit pevnou montáž do vozu (vždy však dle pokynů výrobce). To komplikuje provoz vozu. Bohužel není na tento problém žádné profesionální řešení. Veškeré uvedené postupy vycházejí z informaací našich klientů a pokud je budete aplikovat, dbejte vždy na bezpečnost – provádíte je na vlastní nebezpečí. Je nám líto, že nejsme schopni poskytnout jiné informace. Děkujeme a přejeme pěkný den.

Dotaz:
Na naší chatě se nám asi do podkroví dostala myš. Známí nás straší, že se může jednat i o kunu, kterou není jednoduché vypudit. Prosím poraďte. E.Klimešová Strakonice

Odpověď:
Je třeba nejříve zjistit, o jaký druh hlodavců se jedná. Často to lze zjistit z některých průvodních jevů – předpokládaných přístupových cest a zejména tvaru exkrementů – trusu. V případě, že se jedná o běžné hlodavce – myš, potkan, rejsek – většinou pomůže běžná deratizační nástraha, kterou je třeba doplňovat, vyměňovat a kontrolovat tak dlouho, dokud nepřestane ubývat. Je třeba také běžným způsobem utěsnit přístupové cesty. V případě, že je zjištěn výskyt kuny, může být situace výrazně horší. Kuna je velice inteligentní a pokud si nějaký úkryt vyhlídne jako své útočiště, jen tak se ho nevzdá. Proleze i těmi nejmenšími skulinami, kde bychom to jen stěží předpokládali. Často není ani možno jednoduše všechny přístupové cesty na poprvé odhalit. Jeden z našich zákazníků zjistil skutečný přístup až v zimě, kdy napadl sníh a viděl, kam vedou stopy. Škvíra byla mezi hřebenáči jen několik málo centimetrů. I to kuně stačilo k vniknutí do objektu. Pokud se
kuna uhnízdí, často způsobí velké škody svými exkrementy a tím, že samozřejmě vše rozkouše. Je třeba perfektně utěsnit veškeré potenciální průniky a to materiálem, který nelze jednoduše prokousat (beton, pevné tmely kombinované s pletivem, plechem ap.). Utěsnění je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat. Po čase si kuna odvykne a přestane se o proniknutí do objektu pokoušet. Není vyjímkou případ, kdy bylo nutno vybourat celé podkroví, vše dezinfikovat, vyklidit, utěsnit a provést v podstatě půdní vestavbu znovu. Veškeré izolace byly kontaminovány exkrementy, zápach neuvěřitelný a vše tím bylo zdravotně závadné. Kuna si totiž ustele i ve skelné vatě ! V každém případě podezření z přítomnosti kuny nepodceňujte………….

Dle našich zkušeností je dlouhodobě účinné výhradně dobré zatěsnění, které může být však i dosti nákladné. Jiná řešení jsou většinou jen dočasná a málo účinná (pokud jsou vůbec účinná). Pokud budete mít zájem, můžete nás kontaktovat k další konzultaci na našich tel. číslech. Přejeme pěkný den.

Otázky jsou v původním znění, jak byly zákazníky zaslány.

Zdroj: archiv WSi s.r.o., Wikipedia, veřejný zdroj MČ Třinec, internet

Pro další informace můžete pokračovat zde:

http://www.deratizace.com/

nebo volejte zdarma 800 100 180