Krysa obláčková

Před mnoha lety nám volala na náš DDD dispečink paní, která byla trošku … no jak to říct…. no prostě zmatená. A že prý viděla někde ty naše deratizační staničky a že prý jak si to představujeme hubit taková roztomilá zvířátka … ! Nic nebylo platné naše vysvětlování, že si v okolí hrají děti, že jim divoký potkan může ublížit a že je opakovaná deratizace v místě nezbytná.
Samozřejmě jsme to paní nevysvětlili. Donutilo nás to však začít o tomto pohledu více přemýšlet.
Mimo jiné se Více věnujeme monitoringu výskytu hlodavců, ke kterému se nepoužívá jed, ale pouze přípravky s atraktanty. Podle jeho úbytku pak volíme, kdy „nasadit“ přípravky s hubící složkou. Minimalizujeme tím riziko toho, že přípravky pozřou i necíloví jedinci – v krajním případě (např. při poškození ochranných boxů a staniček) i třeba domácí zvířata. Tento postup je VÝRAZNĚ OHLEDUPLNĚJŠÍ K OKOLNÍ PŘÍRODĚ ! No a tento telefonát nás vlastně trošku „přinutil“ dívat se na některé věci jinak – ohleduplněji.

 

Na podporu chovu zvířátek jsme:
ADOPTOVALI V PRAŽSKÉ ZOO VYJÍMEČNOU, PŘÍSNĚ CHRÁNĚNOU A SOUČASNĚ NEJVĚTŠÍ KRYSU NA SVĚTĚ:

KRYSU OBLÁČKOVOU !

Nejvystižněji o tomto krásném zvířeti, které váži 2,5kg! píší odborníci přímo z pražské ZOO v Troji, kteří nám laskavě umožnili jejich text zveřejnit:


Největší myš světa, ohrožená krysa obláčková pocházející z Filipín, porodila zdravé mládě
Dle čínského kalendáře je letošní rok rokem krysy – i proto jsou pražští chovatelé rádi, že zvíře známé pod vědeckým názvem Phloeomys pallidus, česky pracovně jako myš nejhezčí neboli krysa obláčková (oficiální český název dosud není) ze severu filipínského ostrova Luzon, se poprvé rozmnožilo v Zoo Praha.

Tento druh hlodavce patří ve světových zoologických zahradách k raritám a lahůdkám pro znalce. V Evropě ho naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu úspěšný chov pouze v newyorské zoo v Bronxu.

Zoo Praha získala dva páry těchto hlodavců na začátku října loňského roku. Po povinné karanténě byly krysy umístěny v pečlivě vytvořeném prostředí chovatelského zázemí, ve kterém jsme se snažili napodobit jejich lesní životní prostředí s množstvím větví a dutin. Intenzivní péče se odrazila narozením prvního mláděte 11.ledna letošního roku.

Mládě se narodilo osrstěné, s porodní váhou asi 120 gramů.

Krysy obláčkové jsou vůbec největším zástupcem podčeledi myšovitých, v dospělosti dosahují hmotnosti více než dvou kilogramů. To potvrzují
i naši jedinci – největší z nich momentálně váží 2 460 gramů.

Řada druhů filipínských hlodavců je ve své domovině kriticky ohrožena destrukcí svého životního prostředí. Chovem krysy obláčkové můžeme získat cenné informace pro budoucí záchranné chovy těchto druhů, které jsou již přímo ohroženy.

Krysy obláčkové si budou moci návštěvníci pražské zoo prohlédnout zhruba od června v nové expozici, kterou připravujeme u východu z pavilonu Indonéská džungle.

ZOO Praha

No a z návštěv Vám přinášíme i výběr fotografií.

 

Naši další kamarádi…

Dalšími našimi kamarády (kamarádkami 🙂 ) jsou naše dvě potkaní slečny. Jejich pořízení je také vlastně důsledkem našeho „trochu jiného pohledu“ . Chtěli jsme se stále více a podrobněji seznámit s životem potkana jako takového. Potkan, který se volně vyskytuje v přírodě, je velice plachý a ani deratizátoři se s ním nesetkávají denně. Spíš jen s následky jeho působení. A tak jsme se rozhodli, že si pořídíme naše firemní živé potkany. Samozřejmě není možné domestikovat potkany, kteří se volně vyskytují v přírodě, proto jsme získali potkany laboratorní, jejichž chov není při dodržení základních pravidel nebezpěčný.

Samozřejmě chování a reakce potkanů volně žijících a potkanů laboratorních jsou velice rozdílné, ale mnoho základních rysů je u obou stejné. No a abychom si vše nenechávali pro sebe, instalovali jsme ke kleci s našimi potkany WEBOVOU KAMERU http://webcam.deratizace.com/. A tak již delší dobu můžete naše miláčky sledovat společně s námi. Myslíme si, že se u nás mají výtečně, pravidelný pohyb, stravu a klec 2+KK s balkónem ! No co může potkan chtít víc ??? 🙂

Přímý odkaz je možný též přes http://www.potkani.eu

 
 

Pro další informace můžete pokračovat zde:

http://www.deratizace.com/

nebo volejte zdarma 800 100 180