Jak se zbavit blech a vší

Jak se zbavit blech a vší
===========

14. srpna 2007, Lidové noviny

Během léta a dovolených se může snadno stát, že děti chytí od svých vrstevníků vši. K přenosu ale dochází jen tehdy, pokud jsou vlasy dětí v přímém kontaktu.

Když zpozorujete ve vlasech svého potomka vši, neváhejte a v lékárně si pořiďte odvšivovací přípravek Diffusil H Forte. Podle návodu jej pak co nejdříve aplikujte. Nespoléhejte na to, že se problém vyřeší sám – veš dětská vlasy svého hostitele nikdy dobrovolně neopouští a několikrát denně saje jeho krev.

Psí blechy na člověka jdou

Lidská krev chutná i blechám kočičím nebo psím. Není tedy pravda, že „psí blechy na člověka nejdou“, jak tvrdil děda Komárek ztvárněný Josefem Kemrem ve filmu Na samotě u lesa. Existuje také blecha lidská, jež, jak už naznačuje její název, napadá člověka. V současnosti je ale spíše vzácností. Jiné druhy blech nejsou schopny na člověku sát.

Člověk si blechu může přinést domů ve spodním prádle. Svého hostitele může opustit sama – najde si jiného člověka nebo se vrátí psa nebo kočku. Zbavit se blech je ale obtížné. U psů a koček lze použít různé veterinární přípravky. Člověk se jednotlivých blech může zbavit ve chvíli, kdy hmyz bodá. V koupelně si opatrně sundáte spodní prádlo či pyžamo a nad vanou, kde blecha nemůže dobře skákat, je obrátíte naruby. Pak blechu rozmáčknete nehtem. Poznat, kdy blecha bodá, je však poměrně obtížné.

Aplikovat chemické prostředky proti blechám přímo na lidi nebo jejich prádlo může být nebezpečné. Pokud je v bytě blech více, pomůže jen zásah profesionální kvalifikované firmy.

Paraziti

BLECHA PSÍ
* měří 2-4 mm
* cizopasí hlavně na psech, nepohrdne ani lidskou krví
* jako u blechy kočičí může být mezihostitelem tasemnice

VEŠ DĚTSKÁ
* měří 2-4 mm
* parazituje ve vlasech, hlavně u dětí (nejčastěji na spáncích a v týlní oblasti)
* larvy i dospělci sají krev
* bodnutí svědí, při škrábání se může do kůže zanést bakteriální infekce
*problémem je zvyšující se odolnost k odvšivovacím přípravkům

VEŠ ŠATNÍ
* měří 2-5 mm
* žije v oděvu nebo ložním prádle
* přenáší zárodky mnoha nemocí (např. skvrnitého tyfu)

ŠTĚNICE DOMÁCÍ
* žije v domech a stájích
* přes den se ukrývá ve štěrbinách nábytku, v otvorech ve zdi, za obrazy a tapetami, v noci saje krev

Václav Rupeš – vedoucí Národní referenční laboratoře pro desinfekci a deratizaci Státního zdravotnického ústavu

„Odkaz článku“: http://www.lidovky.cz/jak-se-zbavit-blech-a-vsi-0wr-/ln_noviny.asp?c=A070814_000136_ln_noviny_sko&klic=220875&mes=070814_0