Na zavíječe platí čistota a zdi

Zdroj: MF DNES Domov

Když se před televizní obrazovkou zatřepetá malý motýlek, zvedne všechny diváky, kteří právě nedřímou, z křesel a přinutí je k hlasitému potlesku. Tento aplaus však není výrazem obdivu, ale způsobem lovu.

Nenápadní motýlci, podobní šatním molům, kteří se v domácnostech objevují hlavně počátkem léta a na podzim, jsou příslušníci početné rodiny zavíječů. Sami motýlci mnoho škody nenadělají, zato jejich larvy jsou nevítanými hosty všude, kde se skladují potraviny. A tam, kde poletuje motýl, obvykle bývají i jeho vajíčka nebo larvy.

Potraviny ochrání zeď

Pan Bedřich Malý si liboval nad bohatou úrodou vlašských ořechů. Sesbírané plody nasypal do jutového pytle a zavěsil je na trám na půdě chalupy, aby do jara proschly – tak, jak to dělával každý rok. Když si za pár měsíců vybral hrst oříšků, našel ve skořápce místo jádra jen tmavý prášek. V něm si hověla vypasená housenka. „To je dílo zavíječe paprikového,“ vysvětluje docent František Šifner z katedry biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. „Jediná samička tohoto motýla naklade okolo dvou set vajíček. Z nich se vylíhnou larvy tak malé, že se mezerou mezi skořápkami pohodlně dostanou i do ořechu. A i když mají v názvu papriku, chutná jim všechno.“

Způsob ochrany je jednoduchý: postavit motýlům do cesty zeď. V tomto případě je lepší dosušit ořechy v uzavřené místnosti se stálou teplotou, kam se zavíječ tak snadno nedostane. Totéž v malém platí také o mouce, buchtách v prášku a dalších potravinách, které se delší dobu skladují. Před nezvanými hosty je nejlépe ochráníte, když je hned po nákupu přesypete do pevné dózy s těsně přiléhajícím uzávěrem. I tak se může stát, že si mouku s motýlími vajíčky přinesete už z obchodu. „Přesívání pomůže jen tehdy, když se v mouce už stačily vylíhnout larvy. Vajíčka jsou totiž tak malá, že sítem propadnou,“ říká docent Šifner a přidává příjemnější zprávu: „Larvy zavíječů nepřenášejí žádné patogenní mikroorganismy, takže pokud je v mouce objevíte, nemusíte ji vyhazovat, bohatě stačí ji přesít.“

Čistota je metla škůdců

Prvním přikázáním v boji proti nevítaným motýlkům je čistota, a to nejen za vlastním prahem, ale i před ním. V odhozených zbytcích potravy – třeba i v drobečcích zametených pod ledničku – si zavíječi mohou zařídit útulný domov, z něhož se jednou rozletí po bytě. „Výbornou líhní zavíječů jsou také nečistoty ve světlících. Okénka ze světlíků totiž motýly zavedou přímo do spíží, kde se mají jako v ráji,“ upozorňuje docent Šifner.

Housenky před kuklením vyhledávají trámy u stropu nebo členitý povrch omítky, třeba na vývodech komínů nebo větracích šachet. Vyplatí se je občas prohlédnout a svrchu zamést. Pokud byste v rozích na zdech nebo v dřevěných policích objevili větší množství světlých larev zachumlaných do zámotků, pak je lepší všechny věci ze skladiště vymést, larvy odstranit a zdi znovu vybílit.

Jak se stát idolem motýlů

Další zbraní, která zavíječům dokáže pořádně zatopit, je feromonový lapač Ferokap EP. Ten přiláká samce ze širokého okolí, takže samičky zůstanou na ocet a musí si nechat zajít chuť na kladení oplozených vajíček. I když je lepový pás neškodný, přece jen se při jeho zavěšování vyplatí šikovné ruce a trocha opatrnosti. „Ferokap má jednu zvláštnost: feromon, který hmyz láká, je nanesen přímo v lepové vrstvě,“ vysvětluje docent Šifner. „Pokud se vám trocha lepidla otře o pokožku nebo o šaty, začnou se kolem vás slétat motýlci, pro jejichž čichová ústrojí budete představovat chodící neoplozenou samici. Tam, kde se prodávají potraviny, se vám nad hlavou může shromáždit hejno dotěrného hmyzu, jež se od vás nebude chtít odloučit.“

Jiří Dvořák