Útočí na nás vražedná leptospiróza!

Zdroj: Blesk

Přemnožili se potkani. Nemocných je třikrát více než vloni. Útočí na nás vražedná leptospiróza!

Vážná infekce útočí na Čechy! Leptospirózou letos onemocnělo téměř třikrát víc lidí než za stejné období loňského roku.
A dokonce už i zabíjela! Jeden muž (53) zemřel. Nemoc se na člověka přenáší močí potkanů a hrabošů. A ti se u nás letos přemnožili!

„Bakterie leptospiry se do těla dostávají požitím potravy a nápojů znečištěných močí hlodavců, a to i zaschlou. Do těla vnikají i drobnými rankami na kůži nebo oční spojivkou,“ uvádí lékař Jan Kadleček. Nemoc tak můžete dostat třeba při práci na zazimování zahrad. Stačí se jen drobně poranit. Nebo si třeba koupit nápoj v plechu, který byl uložen ve skladu, kde se to hemží potkany.
Navíc jak nyní ukazují kontroly potravinářských inspektorů, hlodavci běhají přímo i v regálech některých supermarketů… „K září bylo hlášeno devatenáct případů. Což je výrazně víc než bylo loni, kdy onemocnělo jen sedm lidí,“ říká Čestmír Beneš ze Státního zdravotního ústavu.

A důvod proč leptospiróza útočí zrovna těď? Myši a potkani jsou nyní v republice přemnoženi a deratizace se neprovádí účinně! Například Kladno muselo tento týden přijmout novou vyhlášku, podle které se hlodavci mohou hubit hned. Dvakrát ročně to už nestačilo!

Leptospiróza se projeví z ničeho nic vysokou horečkou, bolestí břicha, hlavy a křečemi lýtek. „Zabírají na ni běžné léky, například penicilin, a nemocní se často vyléčí. Mohou se ale objevit komplikace a při nich dochází k úmrtím,“ vysvětluje Kadleček.